Ölenin Arkasından okunacak dualar, Kabir azabı İçin Dualar

0

Müslüman olan herkes yeniden dirilmeye ve ahiretin varlığına inanır. Öldükten sonra ilk durak olan kabirde ise kabir azabı haktır. Özellikle yakın zamanda bir yakının kaybedenler için ölenin arkasından okuacak dualar ve kendiniz için okuyabileceğiniz kabir azabı için dualar paylaşacağım bugün.

Ve eğer ölümden sonra dirilmenin nasıl olacağını merak edenler için küçük bir örnek vermek istiyorum. 1  yıl dört mevsimden oluşur. İlkbaharda doğa buz gibi topraktan minik bir bebek gibi doğar, yazın ve sonbaharın deminde olgunlaştıktan sonra kış ayında yaşamının sonuna gelir ve toprağa geri dönerek hayatını tamamlar. Doğanın her yıl yeniden dirilipi öldüğü bir dünyada yaşarken ,yaradanın buna kudretinin olduğunu her gün görüyorken yeniden dirilmeye inanmamak tam bir inkar olur.

Ölenin Arkasından okunacak dualar

Ölenin Arkasından okunacak dualar

Şimdi ölenlerin arkasından okunacak dualar konusuna geri gelelim. Bu duaları ölenleriniz için okurken kendi kabriniz içinde dua etmeyi ihmal etmeyin. Önemli olan ölmeden insanın kendi ahireti için yaptığı hazırlıktır.

Ölenin Arkasından okunacak dualar,kabir azabından korunmak için dualar

Okumanıza başlamadan şu şekilde niyet edebilirsiniz. ” Allahım  peygamber efendimizin yüzü suyu hürmetine kafir ve münafık olarak ölmeyen yakınlarımın kabir azabının senin lütfunla kaldırılması ve kabirlerinin nurla dolması, benim kabriminde aydınlanıp, genişlemesi ve kabir azabından korunmama için niyet ettim yasin, tebareke, amme ve kıyama sureleri okumaya” diyebilirsiniz.

kabir azabından koruyan dualar

Yasin , tebareke, amme ve kıyama sureleri kabir azabı için çok etkilidirler. Özellikle tebareke kabir azabından doğrudan korur. Kıyame suresi kıyamet gününde ki azap ve utançtan sizi korur. Yasin suresi ise ahiret hayatınızı güzelleştirir. Amme suresi ise rabbinizin yardımının ulaşmasını sağlar.

Kabir azabı için dualar

Kabir azabı için okunacak dualar özellikle cuma gecesi ( perşembeyi cumaya bağlayan gece) okunursa çok etkili olurlar. Kendiniz ve sevdikleriniz için bu duaları en azından haftada bir kez okumayı adet edinin. Ayrıca ölenn insanların ruhuna ayet el kürsi okunması da ölenin kabir azabını hafifleteceği gibi sizinde büyük sevaba girmenize sebep olur. Ölen yakınlarınız için sık sık ayet el kürsi okumayı alışkanlık haline getirin.

kabir azabından koruyan dualar,Kabir azabı için dualar,kabir azabından korunmak için dualar,Ölenin Arkasından okunacak dualar

Paylaş.

Bir Yorum Yap