65 yaş maaşı ne kadar 2016,65 Yaş aylığı ne kadar

1

65 yaş maaşı ne kadar 2016,65 Yaş aylığı ne kadar ,Yaşlılık maaşı ne kadar 2016,Yaşlılık maaşı kaç para 2016

2016 yılında 65 maaşı kaç lira? 65 yaş emeklilik maaşı ne kadar oldu? 65 yaşı maaşına zam yapılacak mı? 65 yaş maaşı ne kadardır ve şartları nelerdir? Ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Devlet tarafından yaşlılıktan ötürü çalışamayan ve bu kişilere bakacak birilerinin de olmaması durumunda 65 yaş maaşı verilmektedir. Son zamanlarda yeni düzenlemelerle birlikte konuşulmaya başlanan 65 yaş maaşı için nereye başvurulur sorusu bir çok kişi tarafından soruldu.

Yaşlılık maaşı olarak da bilinen bu sistemde yaşlıların ihtiyaçlarını giderebilmesi ve bir gelirlerinin olması için bazı şartlar vardır. 65 yaş maaşı kaç lira sorusunun yanıtı ise yeni düzenlemeden sonra değişikliğe uğradı. Bu düzenlemelerle birlikte verilen aylıkların miktarı da yenilendi ve arttı 65 yaş maaşı ne kadar sorusu da tekrar merak edildi. 2022 sayılı Kanun kapsamında verilen bu aylık ödenirken hanede yer alan diğer aile bireylerinin de gelir miktarı göz önünde bulunduruluyordu ve bu durum sıkıntı yaratıyordu. Aynı evde torunu ve çocuklarıyla yaşayan yaşlıların eğer torunları ya da çocukları işe girerse aylık verilmiyordu. Milyonlarca kişi ilgilendiren ve Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen Torba Yasa ile artık maaşı almak kolaylaşıyor ve hane içindeki herkesin değil, kişi ile eşinin gelirine bakılıyor. Değişen 65 yaş maaşı şartları ile artık aylık alamayanlar da almaya başlayacak. Sorgulama ve bilgi alma işlemi için ise geçmişte olduğu gibi herhangi bir kuruma gitmek gerekmiyor. Yaşlıların herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmamaları şartıyla üç ay da bir verilen 65 yaş maaşı sorgulama 2016 yılında sık sık soruldu, merak edilen detaylar. 65 yaş maaşı ne kadar 2016

65 YAŞ MAAŞI KAÇ LİRA OLDU VE KİMLER ALABİLİR?

Yeni düzenleme 65 yaaş maaşı kaç lira oldu sorusu sık sık soruldu. Yasal değişiklik yapılan aylıklar Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Yürürlüğe girdikten sonra 65 yaş maaşı almak için adresin bağlı bulunduğu kaymakamlıklara ve Vakfılara başvuruda bulunulabilir. Başvuru için öncelikle 2022 sayılı Kanun’a göre “Yaşlılık Aylığı Başvuru Formu” aylık istek dilekçesi, aylık talebinde bulunan kişi tarafından doldurularak imzalanır. Daha sonra nüfus kayıt örneği için Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nden il ya da ilçe Maliye birimleri tarafından alınır, eğer aylık talebi vasi tarafından yapılacak ise mahkeme tarafından verilmiş olan vasilik kararı ile müracaat edilmesi gerekmektedir. Doldurulan form Mal Müdürlüklerine ya da defterdarlıklara verilir. Bu başvurulara inceleme yapıldıktan sonra karar verilir ve aylık alabileceği kesinleştikten sonra Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne gönderilerek beklenir.

65 YAŞ MAAŞI NE KADAR VE ŞARTLARI NELER?

Yasal değişiklik sonrası 65 yaş maaşı ne kadar 2016 yılında değişti mi sorusunun yanıtı arandı. Düzenlemeden sonra her türlü aylık geliri 392,49 TL altında kalan 65 yaş üstü kişiler muhtaç sayılarak üç ayda bir 652,44 TL olan 65 yaş maaşını almaya hak kazanacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının açıklamalarına göre, 2015 yılından bu yana 608 bin 513 kişiye 65 yaş maaşı ödendi. Yapılan ödemelerin toplamı, 1 milyar 275 milyon 183 bin 231 TL. Artık torunu terfi etti ya da torunu işe girdi diye yaşlıların maaşı kesilmeyecek ve mağduriyetler de önlenecek. Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan “Mevcut düzenlemede maaş başvurusunda bulunan 65 yaş üstü vatandaşların gelirleri hesaplanırken beraber yaşadığı çocuklarının, akrabalarının vs. gelirleri de hesaplamaya dahil edilmekteydi. Hanede artan gelir 65 yaş maaşının kesilmesine neden olabiliyordu. 65 yaş maaşı nasıl alınır sorusunun yanıtı da bir çok kişi tarafından sorulduldu. Yeni düzenleme ile artık sadece 65 yaş üzeri maaş için başvuruda bulunan vatandaşımızın ve eşinin aylık geliri hesaplamaya dahil edilecek. Kişi başına düşen aylık ortalama gelir asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az ise bu kişilere 65 yaş maaşı bağlanabilecek. 2015 yılı itibarıyla 608 bin 513 kişiye 65 yaş maaşı ödendi. Yeni düzenleme ile 100 binin üzerinde kişinin daha bu haktan faydalanması bekleniyor.” dedi.

65 YAŞ MAAŞI KAÇ LİRA VE SORGULAMA İŞLEMİ İLE ÖĞRENMEK ÇOK KOLAY

Torba Yasa ile yenilendiği için 65 yaş maaşı şartları da değiştirildi. En önemli kriter olarak yine muhtaçlık göz önüne alınıyor ama bunun için kriterle biraz daha esnetildi. Bu kritere göre önceden aile içinde yaşayan kişilerin toplam gelirlerinin kişi sayısına bölünerek kişi başına düşen ortalama gelire bakılarak belirleniyordu. Yaşlının kişi ile birlikte yaşayan herkesin geliri dikkate alındığı için kişi başına düşen geliri asgari ücret netinin 3/1’nin altında kalmadığında 65 yaş maaşı alma imkanı söz konusu olabilmekteydi. Ahmet Davutoğlu tarafından önceden duyurulan konuya ilişkin yasa değişikliği Hükümet Programına alındı ve uygulamdan hiç memnun olmayan vatandaşlar için sistem yenilendi. Yönetmeliğe göre önceden vücut fonksiyonlarını %40 – %69 arasında kaybeden özürlülerle tüm vücut fonksiyonlarını %70 ya da üzerinde kaybeden ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede özürlü olanlara, kanunen bakmakla yükümlü olduğu ve fiilen bakımını gerçekleştirdiği 18 yaşını tamamlamamış %40 ve üzerinde özürlü yakını bulunanlara 2022 sayılı Kanun kapsamında 65 yaş maaşı bağlanarak ve sağlık yardımı sunuluyordu. Sosyal Güvenlik Kurumu”ndan, Emekli Sandığı, Bağ Kur ya da Sosyal Sigortalar Kurumu da dahil olmak üzere hiçbir kurumdan emekli maaşı alınıyor olamaması gerekmektedir. Ayrıca, daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödememiş, muhtaçlık sınırından daha az geliri olan ve bu durumu valilik makamlarınca ya da kaymakamlık makamlarınca tespit edilen kişiler hizmetten faydalanabiliyordu. 65 yaş maaşı ile her yıl milyonlarca kişi geçimini sağlıyor.

65 YAŞ MAAŞI KANUNU DEĞİŞTİRİLDİ

65 Yaş maaşı için beklenen değişiklik yapıldı. Artık bu aylık için aranan tüm ailenin gelirine bakılması ve sınırlama konulması şartı kaldırılıyor. Yeni yasaya göre artık tüm ailenin gelirine değil maaş alacak kişi ile eşinin gelirisine bakılacak. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre “Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6704 sayılı “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u Anayasanın 89’uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.” dedi.

Paylaş.

1 Yorum

Bir Yorum Yap